Erdomed 225 mg

Alergický kašeľ: Ako ho spoznať a liečiť?

Ženu trápi alergický kašeľ

Čo je to alergia?

Alergia je spôsobená neprimeranou reakciou organizmu na látku v ovzduší, ako je peľ, prach, roztoče alebo zvieracia srsť. Keď sa alergén dostane do dýchacích ciest, spôsobí podráždenie, ktoré sa prejavuje ako alergický kašeľ, škriabanie v hrdle, nádcha a ďalšími príznakmi.

So zmenami životného štýlu modernej spoločnosti sa zvyšuje aj výskyt alergií u detí. Alergie sa môžu prejavovať už od dojčenského veku a príznaky sú zvyčajne podobné ako u dospelých. Niekedy sa objaví aj atopický ekzém alebo žihľavka. Alergické reakcie u detí sú často vyvolané potravinovými alergiami.

Alergia alebo prechladnutie?

Prechladnutie často sprevádza bolesť svalov a horúčka, u alergií nie. Užitočným ukazovateľom je aj farba sliznice – v prípade prechladnutia býva červená, v prípade alergie bledá. Pri prechladnutí býva hlien hustý so zelenou farbou, pri alergií je skôr riedky a bezfarebný. Prechladnutie zvyčajne zmizne do 7 dní, alergie sa po kontakte s alergénom opakovane vracajú.

Ako predchádzať alergickému kašľu?

Prvým krokom je zistiť, čo alergiu spôsobuje. Možno už tušíte, za akých okolností sa vaše príznaky zhoršujú, ale na presné určenie alergénu je potrebné alergologické vyšetrenie.

Ak viete, aký alergén vám spôsobuje ťažkosti, pokúste sa mu vyhnúť. Ste alergický na prach? Dôkladne vysávajte, pravidelne utierajte prach a dostatočne vetrajte. Ak ste alergickí na peľ, plánujte si prechádzky v prírode podľa počasia – počet peľov sa výrazne zvyšuje, keď je teplo, ale po daždi je nižší. Bez ohľadu na vašu alergiu sa vyhýbajte fajčeniu a dávajte si pozor na kontakt s dymom, ktorý dráždi dýchacie cesty.

Vysávanie koberca
Máte alergiu na prach? Dbajte na pravidelné upratovanie

Liečba alergického kašľa

Z liekov sa na alergický kašeľ najčastejšie podávajú antihistaminiká, ktoré blokujú účinky histamínu uvoľneného počas alergickej reakcie. V prípade alergickej reakcie je tiež dobré mať po ruke inhalátor. Ak trpíte vlhkým kašľom, vyskúšajte Erdomed, ktorý rozpúšťa hlieny a uľahčuje ich vykašliavanie.

Ďalšou možnosťou liečby je imunoterapia, metóda založená na princípe očkovania. Do tela sa vstrekne malé množstvo alergénu, aby sa vytvorili potrebné protilátky. Pomôcť môže aj pravidelné zvlhčovanie nosovej sliznice slanou vodou – zvlhčená sliznica je voči alergénom odolnejšia.

Ruka siaha po inhalátory
Ak vás trápia alergické reakcie, majte po ruke inhalátor

Podporte svoj imunitný systém

Ak chcete svojmu telu pomôcť lepšie sa vyrovnať s alergiami, zamerajte sa na svoju imunitu. Dôležitá je zdravá a kvalitná strava s dostatkom vitamínov a minerálov. Vo vašej strave by nemali chýbať omega-3 mastné kyseliny, ktoré zmierňujú zápaly. Odporúča sa tiež zaradiť probiotické potraviny, ako sú kefír, kimchi alebo jogurt, ktoré dodávajú do tráviaceho traktu zdravé, pre imunitu dôležité baktérie.

Dbajte na dostatok kvalitného spánku, pretože únava zhoršuje príznaky alergie. Vyhnite sa modrému svetlu, ktoré spomaľuje tvorbu melatonínu, a posledné jedlo zjedzte najneskôr 2 hodiny pred spánkom.

Nepodceňujte alergie, pretože neliečená alergia môže nakoniec viesť k astme, chronickému ochoreniu, ktoré si následne vyžaduje náročnejšiu liečbu.

Erdomed 225 mg

Môžete vyskúšať liek ERDOMED 225 mg, ktorý riedi hlien v prieduškách, čím uľahčuje vykašliavanie.

Súvisiace články