Hlien ako spoľahlivý indikátor
Pri suchom kašli hlieny nevykašliavate, ale pri vlhkom kašli áno. V prípade bežných ochorení sa zvyčajne začína suchý, dráždivý kašeľ, ktorý sa po niekoľkých dňoch zmení na vlhký kašeľ. Ak skutočne vykašliavate hlien, jeho vzhľad poskytuje ďalšie dôležité informácie o ochorení. Ak má hlien tmavú farbu alebo je v ňom krv, navštívte lekára.
Suchý kašeľ je príznakom záchvatu dávivého kašľa
Suchý kašeľ spôsobujú sliznice, ktoré vyschli v dôsledku zápalu. Je to dráždivý kašeľ s neustálym nutkaním na kašeľ. Často ho sprevádza šteklenie alebo pálenie v hrudi a záchvaty dávenia.
Ak máte suchý kašeľ, vyberte si antitusikum, ktoré ho potlačí a zároveň zníži podráždenie dýchacích ciest. Ak vám kašeľ bráni v dobrom spánku, užívajte lieky v noci. Antitusiká sú vo forme tabliet, sirupov a kvapiek a mali by sa užívať len tak dlho, ako je to nevyhnutné. Najnovším antitusikom je levodropropizín, ktorý má silné účinky a dobrú znášanlivosť.
Vlhký kašeľ sprevádzaný hustým hlienom
V neskorších štádiách infekcie sa na slizniciach zvyčajne začne tvoriť hustý, ťažko vykašliavateľný hlien, ktorý poskytuje ideálne podmienky na množenie baktérií. Sliznica priedušiek je prirodzene pokrytá hlienom, ktorá plní ochrannú funkciu, ale v dôsledku ochorenia sa zahusťuje.
Pri vlhkom kašli sa používajú lieky zo skupiny nazývanej expektoranciá alebo mukoaktívne látky – lieky, ktoré uľahčujú odstraňovanie hustého hlienu z dýchacích ciest. Tieto látky zvyčajne riedia hustý hlien a podporujú účinné odstraňovanie prebytočného sekrétu. Moderná molekula zo skupiny mukoaktívnych látok je erdosteín, ktorý riedi hlien bez zväčšenia jeho objemu a má protizápalový účinok.
Ak trpíte vlhkým kašľom a upchatosťou, siahnite po Erdomede, modernom lieku s obsahom erdosteínu, ktorý uľahčuje vykašliavanie. Včasným začatím liečby sa môžete vyhnúť užívaniu antibiotík. V prípade, že už užívate antibiotiká, Erdomed zvyšuje ich účinok a nie je potrebné dodržiavať časový odstup od jeho užívania.
Nezabudnite:
Ak pri vlhkom kašli použijete antitusiká, ktoré sa používajú na liečbu suchého kašľa, zabránite odstráneniu nahromadeného hlienu z priedušiek a môžete si spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie. Antitusiká a mukoaktívne látky sa nesmú užívať súčasne. Ak potrebujete potlačiť kašeľ v noci, je možné užívať antitusikum, ktoré nepotláča prirodzené čistenie dýchacích ciest, a počas dňa zvoliť mukolytickú látku. Ak si nie ste istí, ktorý liek je pre vás vhodný, poraďte sa so svojím lekárom.
“Upozornenie: Pri perorálnom užívaní niektorých antibiotík súčasne s inými mukolytikami, ktoré obsahujú acetylcysteín, dbajte na to, aby ste antibiotiká užívali s odstupom najmenej 2 hodín.”