Čo je to dlhodobý kašeľ?
Dlhodobý kašeľ je definovaný ako kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne. Môže byť suchý alebo vlhký s vykašliavaním hlienu. Často sa spája s celým radom ďalších príznakov vrátane bolesti hrdla, dýchavičnosti, bolesti na hrudníku a únavy. Mali by ste však byť ostražití, aj keď vás netrápia žiadne iné ťažkosti.
Dlhodobý kašeľ sa rozlišuje podľa trvania
Kašeľ možno rozdeliť do troch základných kategórií:
- akútny – trvá menej ako 3 týždne a často súvisí s bežnými infekciami dýchacích ciest,
- subakútny – trvajúci 3 až 8 týždňov, najčastejšie sa vyskytuje po vírusovej infekcii – dlhodobý kašeľ po vírusovej infekcii zvyčajne neznamená vážne zdravotné komplikácie a ustúpi v priebehu niekoľkých týždňov.
- chronický – pretrváva viac ako 8 týždňov a vyžaduje si dôkladné lekárske vyšetrenie. Často sa vyskytuje u silných fajčiarov a môže súvisieť so stresom alebo psychickou nepohodou.
Príčiny dlhodobého kašľa
Existuje mnoho možných príčin dlhodobého kašľa, vrátane:
- Infekcia: Dlhodobý kašeľ môže byť spôsobený infekciou, ako je zápal pľúc, bronchitída alebo tuberkulóza;
- alergie: kašeľ môže spôsobovať prach, peľ, zvieracia srsť alebo iné alergény;
- astma: môže byť sezónna, ale často sa vyskytuje po infekcii horných dýchacích ciest. Astma je buď záchvatová, alebo pretrvávajúca;
- chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP): spočíva v zhoršenej priechodnosti dýchacích ciest. V dôsledku toho je možné normálne dýchať, ale zúžené dýchacie cesty neumožňujú vzduchu úplne opustiť telo;
- rakovina: u niektorých pacientov môže byť dlhodobý kašeľ jedným z prvých príznakov rakoviny pľúc. U iných sa pridáva v pokročilejšom štádiu, keď sa objavia bolesti, strata hmotnosti alebo únava.
Liečba dlhodobého kašľa
Každý z nás sa stretol so sezónnym ochorením, ktoré viedlo k zápalu dýchacích ciest. Tieto ťažkosti trvajú menej ako tri týždne a možno sa ich zbaviť dodržiavaním pokojového režimu a užívaním voľnopredajných liekov.
Ak ťažkosti trvajú dlhšie ako tri týždne, navštívte lekára, ktorý po dôkladnom vyšetrení navrhne optimálnu liečbu. Tá by mala byť vždy založená na liečbe príčiny, nie príznakov. Opatrnosť treba zachovať najmä u detí, tehotných a dojčiacich žien a pacientov s inými ochoreniami.
Prvým krokom v liečbe by mala byť prevencia. Po konzultácii s lekárom vysaďte lieky, ktoré môžu vyvolať dlhodobý kašeľ – zvyčajne ide o lieky predpísané na liečbu vysokého krvného tlaku. A predovšetkým obmedzte fajčenie, najlepšie úplne prestaňte fajčiť.
Dlhodobý kašeľ môže byť nepríjemný a vyčerpávajúci, ale zvyčajne sa dá účinne liečiť po zistení príčiny. Ak trpíte dlhodobým kašľom, neváhajte navštíviť lekára, ktorý vám pomôže nájsť vhodnú liečbu a úľavu od príznakov.
Pociťujete tento problém len niekoľko dní? Účinnú úľavu od vlhkého kašľa prinesie Erdomed, ktorý pomôže pri odkašliavaní.