Kašeľ, ktorý nedokáže vyliečiť žiadny liek
Röntgenové vyšetrenie je bezvýsledné, lieky nezaberajú a kašeľ stále pretrváva. Na začiatku je dôležité rozpoznať, ktorý typ kašľa vás trápi. Psychogénny kašeľ sa najčastejšie prejavuje ako suchý kašeľ a trvá dlhšie ako bežný kašeľ spojený s prechladnutím alebo alergiou. Môže sa prejavovať ako nervózny kašeľ, ale aj ako silný dusivý kašeľ – dokonca s pocitom na zvracanie.
Nesprevádza ho nádcha ani bolesť hrdla. Na rozdiel od infekčného kašľa sa nezhoršuje po fyzickej aktivite a neruší spánok. Príležitostne sa pridávajú ďalšie problémy, ako je strata hlasu a zachrípnutie.
Ako sa prejavuje psychogénny kašeľ
Z pohľadu modernej psychosomatiky sa ľudské telo a psychika navzájom ovplyvňujú. Psychogénny kašeľ je nekontrolovateľná reakcia organizmu na úzkosť, stres, emocionálne napätie alebo psychickú traumu. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí so sklonom k somatizácii, čo je tendencia prejavovať psychické problémy prostredníctvom telesných symptómov.
Psychogénny kašeľ môže symbolizovať nedostatočné vyjadrenie emócií, najmä smútku a hnevu.
Často ho sprevádza plytké dýchanie a lapanie po dychu. Ďalšou možnou príčinou je neistota a rozpaky. Niekedy sa kašeľ prejavuje len na špecifických miestach alebo v situáciách, ktoré máte spojené so zvýšeným stresom. Môže však slúžiť aj ako spôsob, ako na seba upozorniť a získať pozornosť a sympatie okolia. Stáva sa tiež, že pretrváva ako zvyk aj po vyliečení z respiračného ochorenia, keď sa uloží do centrálneho nervového systému ako reflex.
Psychogénny kašeľ najčastejšie postihuje deti
Nie je výnimkou ani u dospelých, ale najčastejšie sa vyskytuje u detí a dospievajúcich. Deti nemajú toľko skúseností s vyrovnávaním sa s negatívnymi zážitkami a stresom, preto svoje emócie často uzatvárajú do fliaš. To sa potom môže podpísať na ich fyzickom zdraví. Kašeľ sa zvyčajne objavuje pri nadmernom psychickom strese a problémoch v rodine.
Ak dieťa nevie, ako sa s niečím vyrovnať, choroba mu môže slúžiť ako spôsob obrany. Ak v rodine dochádza k častým konfliktom, dieťa sa tiež môže snažiť podvedome rozptýliť kašľom. Kašeľ bez fyzických príčin však môže byť aj vedomý. Ak si dieťa stonanie spája s príjemnými chvíľami v posteli s rozprávkami, kašeľ môže slúžiť ako únik z každodennej reality.
8 tipov, ako sa vyrovnať s psychogénnym kašľom
- Uvoľnite sa
Vyskúšajte relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo joga. Tieto metódy vám pomôžu znížiť úzkosť a stres.
- Zvážte terapiu
Nebojte sa vyhľadať podporu psychológa alebo psychiatra. Terapia vám môže pomôcť zvládnuť emocionálne faktory, ktoré spôsobujú psychogénny kašeľ.
- Dbajte na svoj životný štýl
Kvalitný spánok a vyvážená strava pomôžu vašej mysli a telu.
- Cvičenie
Zaraďte do svojho života pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá vám robí radosť. Endorfíny zlepšia vašu náladu a znížia stres.
- Precvičujte stresové situácie
Vedomé zvládanie stresu pomôže minimalizovať vplyv psychologických faktorov na váš kašeľ.
- Nájdite si čas pre seba
Vyskúšajte metódy, ako je vizualizácia (predstavovanie si situácií v hlave) alebo písanie denníka, ktorý vám pomôže spracovať všetky vaše zážitky.
- Sledujte svoj dych
Uvedomenie si svojho dychu môže byť účinným spôsobom, ako sa upokojiť a znížiť úzkosť spojenú s psychogénnym kašľom.
- Posilnite svoju psychickú odolnosť
Pracujte na svojom sebavedomí, sebaprijatí a zamerajte sa na to, čo vám do života prináša pozitívne emócie.
Vždy musíte nájsť konkrétnu psychickú príčinu. Liečba je veľmi individuálna – najvyššiu úspešnosť má hypnóza, sugestívna terapia, behaviorálna terapia a dokonca aj logoterapia.
Ak váš kašeľ nie je spôsobený psychikou a hľadáte účinnú úľavu, vyskúšajte Erdomed.